Product Description
Vial N20-20, CR, c, 22x75, r, HS, GR
Crimp neck vial, N 20, 22.0x75.0 mm, 20.0 mL, rounded bottom, bev. neck, clear
Features
- Additional Features: Beveled HS crimp neck, graduation at 15 mL
- Recommended Applications: Headspace
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 20.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 22.0 mm |
| Vial Dimensions | 22.0 mm x 75.0 mm |
| Vial Height | 75.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Rounded bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |