Product Description
Rack f. vials N8/N9/N10/N11, 50 pos.
Vial rack, max. diameter 12 mm, 50 pos., stackable (if empty)
Features
- Recommended Applications: Storage;Transportation;In the lab
- Scope of Delivery: 1x vial rack for vials with a maximal diameter of 12 mm
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Nominal Diameter | N 8;N 11;N 9;N 10 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 1 Piece(s) |
| Dimensions (LWH) | 190 mm x 100 mm x 22 mm |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) |
| Integrated Divider | No |
| Max Vial Diameter | 12 mm |
| Suitable for Freezers | No |
| Positions | 50.0 |
| Stackable | Yes (only when empty) |
| Lid Included | No |