Product Description
Vial N13-2, CR, c, 13.75x35, flat
Crimp neck vial, N 13, 13.75x35.0 mm, 2.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: Not available or not applicable
- Recommended Applications: Packaging area
- Scope of Delivery: 100x N 13 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 2.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 13.75 mm |
| Vial Dimensions | 13.75 mm x 35.0 mm |
| Vial Height | 35.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 13 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |