Product Description
Vial N13-4, SC, c, 14.75x45, flat
Screw neck vial, N 13, 14.75x45.0 mm, 4.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: 13-425 thread (GPI)
- Recommended Applications: HPLC;GC;Storage of liquid samples
- Scope of Delivery: 100x N 13 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 4.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 14.75 mm |
| Vial Dimensions | 14.75 mm x 45.0 mm |
| Vial Height | 45.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;VWR;Shimadzu;Waters;Agilent as washer bottle |
| Nominal Diameter | N 13 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |