Product Description
Vial N8-0.2, CR, c, 5.5x31, con.
Crimp neck vial, N 8, 5.5x31.5 mm, 0.2 mL, conical, clear
Features
- Recommended Applications: HPLC;GC
- Scope of Delivery: 100x N 8 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 5.5 mm |
| Vial Dimensions | 5.5 mm x 31.5 mm |
| Vial Height | 31.5 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Conical |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;PerkinElmer;Thermo Scientific;Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu |
| Nominal Diameter | N 8 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |